دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

گروه مهندسي برق گرايش كنترل

سمينار كارشناسي ارشد

عنوان:

انتخاب ساختار كنترل براي برجهاي تقطير

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

 

چكيده:

در اين سمينار سعي بر اينست كه بتوانيم نگاهي بر روي ساختار هاي كنترل بهره گیری شده در فرآيندهاي پالايشگاهي داشته باشيم.با در نظر داشتن اهميت برج تقطير در يك پالايشگاه ، در هفت فصل به بررسي سيستم هاي گنترل آنها خواهيم پرداخت . 

در فصل اول به كليات سمينار ارايه شده و هدف و پيشينه تحقيق و روش كار پرداخته شده می باشد.

در فصل دوم پس از پرداختن به انگيزه هاي كنترل فرآيندها ، به اهدف بهره گیری از سيستم كنترل در اين فرآيندها ميپردازيم ومراحلي فرآيندي را كه در يگ پالايشگاه نفت دنبال ميشود نظير : فرآيند هاي جداسازي، فرآيندهاي تبديل ،فرآيندهايي براي بهبود مشخصات فرآيندهاي پاياني، فرآيندهاي حفاظت از محيط زيست را مورد بررسي قرار ميدهيم .  در فصل سوم به فرآيند تقطيرنفت خام در برجهاي تفطير آتمسفري و خلا خواهيم پرداخت.و در ادامه اين مطلب به اجزاء تشكيل دهنده برج تقطير آتمسفري و توضیح عمليات آنها ميپردازيم.

در فصل سوم جهت مدلسازي ، به دسته بندي متغييرهاي فرآيندهاي شيميايي پرداخته و در ادامه مدل رياضي يك برج تقطير باينري را با بهره گیری از معادلات موازنه و سپس يك مدل ورودي – خروجي بدست ميĤوريم .همچنين ضمن بررسي مشكلات مدلسازي به درجات آزادي و كاهش آنها در برج تقطير باينري خواهيم پرداخت.در ادامه ضمن تحليل رفتار ديناميكي فرآيندهاي شيميايي به بحث در مورد خطي كردن سيستمهاي چند متغييره ميپردازيم.

در فصل چهارم به بحث اصلي در مورد ساختارهاي كنترل به ساختارهاي مختلف كنترل فشار و سطح مايع مخازن رفلاكس و جوش آور مپردازيم همچنين در ادامه روشهاي كنترل تركيبات در برج تقطير مانند به ساختارهاي LV , LB , DV يم پردازيم.

در فصل پنجم ضمن ارايه مدل مورد بررسي ، به شبيه سازي آن در دو حالت حلقه بسته(با ساختار LV ) و حلقه باز خواهيم پرداخت و نتايج آنرا بررسي خواهيم كرد.

در فصل ششم نتايج وپيشنهادات آورده شده اند.

 در ادامه منابع مورد بهره گیری معرفي شده اند .

مقدمه:

طي چند سال گذشته تحقيقات آكادميك و كاربرد صنعتي كنترل فرآيندهاي شيميايي بر اساس موارد ذيل شكل گرفته می باشد .

ساختار فرآيندهاي شيميايي بدليل مديريت انرژي و مواد خام بهتر بطور فزآيندهاي پيچيده شده می باشد . در نتيجه در حال حاضر طراحي سيستم هاي كنترل مجتمع هاي صنعتي نسبت به طراحي كنترل كننده ها براي واحدهاي منفرد از نقطه نظر مهندسي كنترل ، توجه بيشتري را بخود معطوف كرده می باشد . علاوه بر اين طراحي سيستم كنترل ارتباط تنگاتنگي با فرآيند دارد . 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در طراحي سيستم كنترل ، تشخيص فرآيند ، انتخاب اندازه گيريها و اصلاحات مناسب و تعيين حلقه هاي مربوط به آنها و همچنين تشخيص قوانين كنترل صحيح اهميت بسزايي دارد بعبارت ديگر موارد فوق مهمترين پرسشهايي هستند كه در طراحي جديد سيستم هاي كنترل نسبت به روشهاي پيشين مطرح مي باشند .

 ظهور و رشد سريع رايانه هاي ديجيتال تحولي در كاربرد فرآيندهاي شيميايي به وجودآورده و بهره گیری صنعتي از مفاهيم كنترل پيشرفته را مهيا نموده می باشد .

I- انگيزه هاي كنترل فرآيند شيميايي

يك واحد شيميايي آرايشي از واحد هاي فرآيندي ( راكتورها ، مبدلهاي حرارتي ، پمپها ، برجهاي تقطير و جذب تبخير كننده ها ، مخازن و غيره ) می باشد كه بصورتي منطقي و اسلوبمند در كنار هم قرار گرفته اند . هدف كلي واحد ، تبديل مقدار معيني از مواد خا ( م خوراك ورودي ) به محصولات مورد نياز با بهره گیری از منابع انرژي موجود و با اقتصادي ترين روش می باشد .

يك واحد فرآيند در طي كار بايد داراي تمام مشخصات مورد نظر طراحان مربوطه بوده و در صورت هر گونه تغيير در اثر عوامل خارجي ( اغتشاشها ) شرايط كلي فني ، اقتصادي را داشته باشد . موارد زير مانند اين شرايط می باشد .

-1- I 2 – ایمنی

عملكرد ايمني فرآيند شيميايي اولين شرط كار صحيح افراد شاغل در آن و لازمه توسعه اقتصادي آن می باشد .

  -2- I 2 – توليد مشخصات

يك واحد بايد محصولي با مقادير و كيفيت نهايي مورد نظر توليد نمايد .

– 3- I 2- قوانين محيط زيستي

اين قوانين مي توانند دما ، غلظت مواد شيميايي و مقادير خروجي هاي يك واحد را در حدود معين مورد نظر خود ، محدود نمايند .

تعداد صفحات: 84

قیمت: شش هزار تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          serderehi@gmail.com


دیدگاهتان را بنویسید